Atrakcyjne położenie na wyspie Wolin powoduje, że Międzyzdroje są prawdziwym rajem dla tych, którzy preferują aktywny wypoczynek. Walory Wolińskiego Parku Narodowego wpływają na różnorodność szlaków i ścieżek dostępnych na terenie Międzyzdrojów i okolic. Szlaki turystyczne, które znajdują się na terenie WPN mają swój początek przy bramie dyrekcji WPN w centrum miasta, przy ul. Niepodległości 3. Choć wiedza o ochronie przyrody jest coraz większa, nigdy dość przypomnień – na terenie Wolińskiego Parku Narodowego można poruszać się tylko po wyznaczonych szlakach.
Szlak czerwony nadmorski – biegnący brzegiem morza do Wisełki. Udający się na ten szlak mają rzadką okazję do podziwiania klifów, które w tym odcinku polskiego Wybrzeża są naprawdę imponujące. Po drodze znajduje się latarnia Kikut, która nie jest udostępniona do zwiedzania.
Długość szlaku wynosi około 19 km.
Szlak zielony – prowadzący obok Zagrody Pokazowej Żubrów nad Jeziora Warnowskie. Jeden z najczęściej uczęszczanych szlaków nie tylko przez pieszych, ale także rowerzystów. Po drodze Zagroda Pokazowa Żubrów, wieś Warnowo, naprzeciwko leśniczówki WPN przy drodze – okaz żywotnika olbrzymiego. Ten szlak daje możliwość odpoczynku nad urokliwymi jeziorami – Czajczym, Kołczewo.
Długość szlaku około15 km.
Szlak niebieski – prowadzący nad Jezioro Turkusowe w Wapnicy i dalej na wybrzeże Zalewu Szczecińskiego do Wolina. Szlak wiedzie malowniczymi wąwozami WPN, które są pozostałością po lodowcu sprzed 14 tysięcy lat. Ukształtował on tereny wyspy Wolin.
Długość szlaku to około 26 km.
Szlak Św. Jakuba – przez Międzyzdroje przebiega jeden z najstarszych pielgrzymkowych szlaków w Europie, który łączy w sobie duchowość, obcowanie z naturą, odkrywanie dziedzictwa kulturowego oraz turystykę aktywną. Szlak oznaczony jest żółtą muszlą na niebieskim tle. Wytyczony został na terenie gminy, Wolińskiego Parku Narodowego i terenach Nadleśnictwa Międzyzdroje. Do naszej gminy szlak prowadzi z Wolina przez Płocin, Karnocice, Lubin, Wicko, Zalesie i liczy 24,5 km. Natomiast kolejny etap ma swój początek przy węźle szlaków przy siedzibie WPN, prowadzi z Międzyzdrojów przez Przytór, Ognicę, Warszów, do przeprawy promowej w Świnoujściu i liczy 20,5 km.
Szlak Drzew Pomnikowych – na terenie miasta, obejmuje 20 drzew będących pomnikami przyrody wśród 50 na terenie całej gminy. Przedstawia najciekawsze okazy drzew uznanych za pomniki przyrody: buki, dęby, bukszpan, wiśnie ptasie i inne. Ponadto każdemu z nich nadano charakterystyczną nazwę, która nawiązuje do historii Polski, regionu lub nadmorskich atrybutów Międzyzdrojów. Na Szlaku można więc spotkać „Jadwigę” wraz z „Jagiełłą ”, pomorskich książąt z rodu Gryfitów „Barnima” i „Warcisława I”, a także drzewa zwane „Rybacy” i „Rybitwy”. Najstarszym z okazów znajdujących się na Szlaku jest dąb bezszypułkowy „Regalinda” położony przy ulicy Kolejowej. Pamięta on jeszcze czasy baroku – jego wiek szacowany jest na około 350-400 lat, a nazwa przypomina siostrę króla Polski Mieszka II. Przedstawicielem egzotycznym jest z kolei żywotnik olbrzymi, który w stanie dzikim występuje jedynie na obszarze Ameryki Północnej, a do Europy został sprowadzony w połowie XIX wieku, jako drzewo parkowe. Inny rzadki okaz to kasztan jadalny, którego owoce są jedną z najdawniej spożywanych przez człowieka roślin. Przy drzewach znajdują się tablice informacyjne w 3 językach. Ścieżka jest w pełni dostosowana dla osób niepełnosprawnych.
Ścieżka przyrodnicza Drożkowe Łąki – skrywa tajemniczy świat paproci, min.: okazałego długosza królewskiego. Ścieżka „Paprocie” wiedzie przez podmokłe siedlisko, w którym możemy podziwiać piękne kosaćce, firletkę poszarpaną, wiciokrzew pomorski, turówkę wonną zwaną żubrówką. Ciekawostką jest miejsce, w którym zobaczyć można efekty pracy bobrów. Lokalizacja ścieżki jest wyjątkowo korzystna. Aby do niej dotrzeć, jadąc z Międzyzdrojów w stronę Świnoujścia, przy rondzie zlokalizowanym za Międzyzdrojami należy zatrzymać samochód i dalej podążamy już pieszo. Początkowo ścieżka prowadzi wzdłuż nasypu drogowego, jednak niedaleko potem skręcamy do lasu i zaczynamy przyrodniczą przygodę.
Ścieżka przyrodniczo – historyczna Biała Góra – umożliwia zapoznanie się z zabytkami
polskiej architektury militarnej. Na 1300 m szlaku podziwiać można obiekty 17. Baterii Artylerii Stałej zbudowanej na przełomie lat 40. i 50. XX wieku. Szlak ten łączy się z dotychczasowym przebiegiem szlaku czarnego i umożliwia dojście do obiektów BAS. Jedno ze stanowisk BAS zostało częściowo udostępnione dla turystów. Wyposażono je w bariery ochronne i stopnie ziemne, które prowadzą na szczyt stanowiska, z którego roztacza się widok na Zatokę Pomorską. Dwa pozostałe stanowiska zostały, po zabezpieczeniu przed penetracją, zachowane jako potencjalne miejsce zimowania dla nietoperzy i rozrodu płazów.
Archipelag Pamięci – to interaktywny szlak historyczny przedstawiający dzieje powstawania
nowej, powojennej rzeczywistości na północno-zachodnim pograniczu naszego kraju. Szlak składa się z szesnastu punktów. W ramach każdego z nich zostaje przedstawiona inna historia, ważna z punktu widzenia osadników zasiedlających Archipelag po wojnie. Punkty znajdują się w miejscach, które – często w sposób symboliczny – nawiązują do problemów opisywanych za pośrednictwem szlaku.4 25
„Trasa przyrodnicza”
plaża – Kawcza Góra – Zagroda Pokazowa Żubrów
Trasa piesza ok. 7,5 km., czas ok. 2 godz. bez zwiedzania atrakcji
Trasę rozpoczynamy od Punktu Informacji Turystycznej (1), znajdującego się na promenadzie przy ul. Promenada Gwiazd. Budynek zwany potocznie przez mieszkańców „Balbinką”, jest wpisany na listę zabytków, został wyremontowany i oddany do użytku w 2008r.
Kierując się z „Balbinki” w stronę najstarszego 4* hotelu w Międzyzdrojach Vienna House Amber Baltic ( otwarty w 1991 r. ), przechodzimy na Aleję Gwiazd. (2) - dzieło prof. Adama Myjaka związane z organizowanym od 1996r. Festiwalem Gwiazd. Jest to nietypowa aleja, na której uwieczniono w brązie ponad 200 odcisków dłoni artystów, pomniki, upamiętniające wielkie postacie kina i teatru. Zwiedzając Aleję Gwiazd dochodzimy do zejścia C na plażę, które dostosowane jest również dla osób niepełnosprawnych.
Schodzimy plażą, kierujemy się na wschód w kierunku klifów. Nie ma takiego drugiego miejsca w Polsce, gdzie możemy zobaczyć wysokie na ponad 90 metrów klify i wybrzeże, które pod wpływem abrazji przesuwa się co roku o blisko metr. Klify ciągną się na długości 11 km. Stanowią północną krawędź pasma moreny czołowej. Najwyższym wzniesieniem dostępnym dla turystów bezpośrednio przyległym do morza jest Gosań (93,5 m n.p.m.), odległy od Międzyzdrojów 4 km. Na punkt widokowy można dojechać samochodem w kierunku Wisełki i wejść pieszo ścieżką leśną.
Mijamy zejście B przy ul. Pomorskiej, kierujemy się do zejścia A przy ul. Campingowej.
Po ok. 1km. przy zejściu A, wychodzimy z plaży przy restauracji Port (3), dawnej remizie ratownictwa brzegowego. Piękny eklektyczny budynek z cegły z charakterystyczną wieżyczką został wybudowany pod koniec XIX wieku. W remizie znajdowały się łodzie ratunkowe, na specjalnych podwoziach, które w razie potrzeby były zaprzęgane w konie i dowożone do miejsca akcji ratunkowej.
Przechodzimy do bramy wejściowej Wolińskiego Parku Narodowego, która swoim kształtem przypomina kuter rybacki, na Kawczą Górę (4).
Następnie kierujemy się drogą leśną poprzez malowniczy las bukowy. Rosnące tu drzewa mają często ponad 200 lat. Warto również wiedzieć, że duży buk produkuje dziennie około 7 tys. litrów tlenu, co wystarcza dla 50 –ciu dorosłych ludzi. W drodze na szczyt możemy zatrzymać się przy drewnianej altanie i podziwiać widok na Zatokę Pomorską. Znajdują się tutaj również tablice edukacyjne Wolińskiego Parku Narodowego.
Na szczyt Kawczej Góry ( 61 n.p.m.) dochodzimy kierując się wyznaczoną ścieżką szlaku czarnego.
Kawcza Góra (61 m n.p.m.) jest najbardziej na zachód wysuniętym klifem pobliskiego wybrzeża. Z punktu widokowego góry rozciąga się piękny widok na Zatokę Pomorską . Wyjątkowo ładnie wygląda stąd obraz zachodzącego słońca. Znajdują się tutaj dwa głazy narzutowe, które umieszczono w 1992 roku. Pierwszy z nich odnaleziono w morzu , upamiętnia powstanie Stowarzyszenia Leśników Niemieckich (1892). Pierwotnie znajdował się na pobliskiej Górze Gosań. Drugi kamień jest pamiątką Zjazdu Polskiego Towarzystwa Leśnego, który odbył się w 1992 roku. Postawiono tu też kamienny obelisk upamiętniający zjazdy Światowego Związku Kresowych Żołnierzy Armii Krajowej oraz drewniany krzyż ufundowany przez mieszkańców Międzyzdrojów. Pozostałością z czasów II wojny światowej są wejścia do podziemnych bunkrów. Przed wojną na szczycie góry stała restauracja, którą tworzyła drewniana budowla ustawiona na kamiennym cokole. Wyglądem przypominała ogrodową altanę. Miała duży taras widokowy (belweder) i dach ze słomy. Stoliki ustawiono także na świeżym powietrzu. Można było wypić kawę i podziwiać jednocześnie piękno przyrody. Było to także ulubione miejsce zakochanych par. Ciekawostką jest to, że restauracja została wykonana według rysunku króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV. Na niemieckich mapach Kawcza Góra występuje pod nazwą Kaffeberg, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza „Górę Kawiarnianą” (od znajdującej się tu kawiarni). Zapewne nosiła wcześniej inną nazwę, nie jest jednak znana. Obecny termin nawiązuje do poprzedniego.
Na szczycie znajdują się również nieczynne schody zejściowe na plażę, uszkodzone podczas licznych sztormów.
Z Kawczej Góry schodzimy kierując się szlakiem czarnym, lasem w kierunku drogi 102 (trasa Miedzyzdroje – Dziwnów ). Na trasie można skręcić na ścieżkę z zabytkami polskiej architektury militarnej. Oznakowana ścieżka poprowadzi do obiektów Baterii Artylerii Stałej – ok. 1100 m szlaku. My jednak kierujemy się do drogi nr 102, schodzimy schodami w dół ku widocznej drodze.
Uważnie przechodzimy przez jezdnię, idziemy prosto na parking Kwasowo (5), gdzie na leśnej polanie znajdują się miejsca dostosowane dla potrzeb turystów ( drewniane wiaty z ławkami ) umożliwiające odpoczynek i schronienie przed deszczem.
Na skraju parkingu stoi okazały buk o obwodzie 375 cm i wysokości 20 m, przy nim skręcamy w leśną drogę. Nadal idziemy za znakami szlaku czarnego.
Po przejściu 0,8 km dochodzimy do skrzyżowania leśnych dróg ( drogi leśnej z drogą szutrową ) . Tu kończy się szlak czarny.
Skręcamy w lewo za znakami szlaku zielonego. Dochodzimy do wysokiego płotu ogradzającego żubrowisko. Idąc wzdłuż niego dochodzimy do bramy wejściowej Zagrody Pokazowej Żubrów (6). Warto zatrzymać się tutaj by podziwiać stado żubrów, piękne okazy jeleni, saren, dzików i bielika. Ciekawostką jest, że imiona wszystkich żubrów zaczynają się na litery PO (Poland). I tak w stadzie można spotkać: Poznaniaka, Powsinogę lub Potencjał.
Do Międzyzdrojów powracamy szlakiem zielonym ok. 1,2 km.
Z terenu Wolińskiego Parku Narodowego wychodzimy przez drewnianą bramę na ul. Leśną , mijamy budynek Szkoły Podstawowej nr 1 im. Bolesława Krzywoustego.
Następnie kierujemy się do skrzyżowania z ul. Lipową, na wysokości ceglanego budynku Parafii Rzymskokatolickiej możemy podziwiać dwa pomniki przyrody: dęby bezszypułkowe „Barnim” i „Apostoł” (7), wchodzące w skład szlaku drzew pomnikowych.
Ulicą Lipową kierujemy się w stronę kościoła parafialnego pw. „Św. Piotra Apostoła” (8) z 1862 r. Usytuowana na Piastowskim Wzgórzu świątynia szczyci się wyjątkową akustyką. Architektem jej był Friedrich August Stüler, a współautorem projektu i znaczącym sponsorem król pruski Fryderyk Wilhelm IV. Obok kościoła stoi pomnik przedstawiający 3 krzyże, upamiętniający XXV Jubileuszowy Zjazd Kresowych Żołnierzy Armii Krajowej w Międzyzdrojach.
Schodzimy schodami Św. Piotra na ul. Zwycięstwa, przechodzimy na pasach na drugą stronę jezdni, mijając kolejny z pomników przyrody bukszpan „ Aptekarz” wchodzimy do „Parku Rzeźb” przy Ul. Zwycięstwa i Jana Krasickiego. Park Rzeźb ( 9) jest jednym z ośmiu parków zieleni objętych realizowanym w latach 2017 - 2021 projektem pn. „Międzyzdroje – Morze Zieleni”. W parku znajdują się 4 monumentalne rzeźby, wykonane na przełomie 1969 – 197roku przez szczecińskich artystów. Więcej informacji można uzyskać skanując kody QR na umieszczonych przy rzeźbach tablicach.
Wychodzimy z parku na ul. Krasickiego, kierujemy się prosto w stronę parku im. Fryderyka Chopina (10). Do parku wchodzimy stylizowaną ornamentyką, metalową bramą, imitującą wejście do parku zdrojowego sprzed 100 lat. Park został założony przez belgijskiego kupca Arnolda Lejeune w XIX wieku. Możemy tu podziwiać efektowne okazy dębów, platany pochodzenia greckiego, żywotniki i cisy. Mijamy kamień poświęcony znanemu malarzowi maryniście Erykowi von Zedtwitz, fontannę oraz popiersie wybitnego kompozytora Fryderyka Chopina.
Położony na obrzeżu parku Międzynarodowy Dom Kultury (11) to zabytkowy budynek w stylu klasycystycznym, z połowy XIX w. Budynek zdobią wspaniałe elewacje i atrakcyjne wnętrza. Jest miejscem licznych wystaw, koncertów i imprez kulturalnych. Kierując się schodami w górę dochodzimy do „Balbinki” a naszą wycieczkę kończmy przy wykonanym z kwiatów pawiu zwanym potocznie „Tolkiem” (12)
Dlaczego Tolek ? Zatrzymujący się przy kwietnym pawiu turyści z Niemiec z zachwytem przechodząc obok niego mówili „toll”, co znaczy zachwycający. Pracownikom opiekującym się zielenią miejską bardzo się to spodobało więc nazwali pawia Tolek i tak już zostało .